Tuesday, June 25, 2024


ADIMA AÇILMIŞ DAVAYI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM


Hakkımda yani adıma açılmış dava var mı ve bunu nasıl öğrenebilirim sorusunun yanıtını öğrenmek için dava sorgulama işlemlerini internetten hızlıca gerçekleştirebilir ve dava dosya numarasına kadar tüm mahkeme kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Yaşamı boyunca her hangi bir neden ile mahkemeler ile muhatap olan ve hakkında dava açılan ya da hakkında dava açılıp açılmadığını öğrenmek isteyenlerin en sık gündeme getirdiği konu, adıma açılmış dava var mı? Sorusudur. Sizlerde adınıza açılmış bir dava bulunup bulunmadığını merak ediyor iseniz, süratli ve kolay bir şekilde dava sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Artık, adıma açılmış dava var mı? Şeklindeki araştırmalar internet üzerinden, cep telefonlarından ya da bilinmeyen numaralar gibi hizmet sunucularından öğrenilmektedir. İnternet kullanıcıları PTT’lerden almış oldukları e-devlet şifresi ile resmi devlet sitesi üzerinden, haklarında dava olup olmadığını öğrenebilmektedir. E-devlet resmi sitesine, alınan şifre ile birlikte giriş yapıldığı anda, mahkeme dava dosyası sorgulama başlığı altında bir bölüm ekrana gelecektir. Bu bölümde şahıslar hakkında her hangi bir dava açılmış ise, anında görüntülenecektir.

İnternet kullanmayanlar ise, UYAP sms bilgi sistemi sayesinde dava sonuçlarını ya da dava açılıp açılmadığını öğrenebilmektedir. Bu sistem tüm cep telefonu işletmeleri tarafından kullanılır hale getirilmiştir. Adalet bakanlığı ile cep telefon işletmeleri arasında imzalanan protokol esaslarına göre, uygulama devreye girmiş olup, hizmetten yararlananlardan 1 TL bedel alınmaktadır. Cep telefonlarına en kısa sürede cevap gelecek ve vatandaşların haklarında her hangi bir dava bulunup bulunmadığı anında netlik kazanacaktır. Telefonla dava sorgulama işlemleri için adıma açılmış dava var mı? sorusuna yanıtınızı TC. Kimlik numarasının belirtilmesi şartı ile cevap vermektedir.

Danıştay, Yargıtay, icra, boşanma, uyap, mahkeme kayıtları ve diğer e devlet ile hakkımda dava var mı nasıl öğrenebilirim sorularınıza uyap vatandaş sorgulama ekranları üzerinden cevap bulabilir ve ek olarak e devlet dava sorgulama sayfası sayesinde tc kimlik numaranıza ait dava var mı, varolan dava sonuçlarını öğrenebilirsiniz.