Saturday, July 20, 2024


DANIŞTAY DAVA SORGULAMA NASIL YAPILIR


Danıştay başvuruları ardından dava sorgulama ve danıştay dosya sorgulama işleminizi uyap üzerinden ve edevletten danıştay dava sorgulama ekranı ile yapabilir ve dava dosyası hakkında halka açık olan teknik bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Günümüzde her türlü dava ve davalara ilişkin her türlü gelişmeler teknolojik imkanlar kullanılarak kolay bir şekilde takip edilebilmektedir. Sorgulama işlemi denilen bu uygulamalar farklı kanallardan gerçekleştirilmektedir.

En sık kullanılan yöntem e-devlet yöntemi olmak ile birlikte, özel danışma ya da telefon numaraları da dava sorgulama konusunda vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Hızlı ve güvenilir olan diğer bir yöntem ise, UYAP sms bilgi sistemidir. En pratik ve en hızlı işlem UYAP sms bilgi sistemidir. Bu sistemin kullanılabilmesi için TC. Kimlik numarası ile bağlantılı olan ayni kimlik numarasının adına alınmış olan bir cep telefonu numarasının olması yeterlidir. Geriye kalan, davaya taraf olmak ve bilgi alma hakkına sahip olmaktır. Bu uygulama sayesinde, Danıştay dava sorgulama işlemleri, hızlı, pratik ve güvenilir bir şekilde yapılabilmektedir. Tarafların arzu etmesi halinde abonelik sistemi devreye girmekte ve dava ile ilgili bir gelişme olduğu anda anında cep telefonlarına uyarı mesajı gelmektedir.

Her vatandaşın UYAP sms bilgi sisteminden sınırsız yararlanma hakkı bulunmaktadır. Adalet Bakanlığı ile gsm operatörleri arasında imzalanan protokol gereğine, Vodafone, Avea, Turkcell gibi tüm operatör şirketleri sisteme dahil edilmiştir. Hizmetten yararlanarak danıştay dava sorgulama işlemini yapmak isteyenlerin ödeyecekleri bedel ise, 1 Türk lirası olarak belirlenmiştir. İsme ve TC. Kimlik numarasına ait olan numaralardan sms aracılığı ile Danıştay dava sorgulama işlemini yapmak mümkündür.

Uyap vatandaş platformu üzerinden bir çok mahkeme sonucu ve başvuru işlemleri ile teknik ayrıntılara ulaşmanızın mümkün olduğunu unutmayınız.