Saturday, July 20, 2024


DANIŞTAY DOSYA SORGULAMA NASIL YAPILIR


Bilgiye erişim sağlamak isteyen vatandaşlar için Uyap danıştay dosya sorgulama ekranı telefon ve e devlet ile hızlıca yapılabilmekte ve danıştay dava dosyası sorgulama sonuçlarına gerekli bilgilere sahip olunması durumunda erişim sağlanabilmektedir. Danıştay da her hangi bir dava dosyanız bulunuyor ise ve sizler bu dava dosyanızın gelişimi ya da sonucu hakkında bilgi sahibi olmak istiyor iseniz, e-devlet sistemini ya da UYAP sms bilgi sistemini kullanarak danıştay dosya sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Öncelik ile e-devlet sistemini kullanabilmeniz için, e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Şifre yalnızca PTT şubelerinden alınabilmektedir. Üzerinde TC. Kimlik numaranızın bulunduğu hüviyetiniz ile birlikte, PTT şubelerine gittiğiniz takdirde, bedel karşılığında sizlere kapalı zarf içerisinde e-devlet şifresi verilecektir. Zarfta yazılı olan şifreyi Türkiyegovtr adresine girişte kullanır iseniz, sistemde mahkeme dava dosyası sorgulama bölümünün olduğunu göreceksiniz. Bu bölüm altında dosya numaranız ile birlikte, uyap danıştay dosya sorgulama işlemini görebilir ve son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eğer interneti kullanmak istemiyor iseniz ve sorgulama işlemlini cep telefonu ile yapmak istiyor iseniz, UYAP sms bilgi sistemi size yardımcı olacaktır. Bu sistemi kullanabilmek için ise, kullanacağınız cep telefon numaranızın size yani TC. Kimlik numaranıza ait olması gerekmektedir. Ayrıca, danıştay dava dosyası sorgulama işlemini yapabilmeniz için dosya numaranızı bilmenizde gerekmektedir. Bahsedilen şartlara sahip iseniz, cep telefonlarınızın kısa mesaj kısmına 4444444444 2016/1149 DANISTAY yazmanız yeterli olacaktır. Bahsedilen rakamlar TC. Kimlik numaranızı, yanındaki bölüm, dosya numaranızı, yazılı olan kısım ise, mesaj kodunu ifade etmektedir. Bu şekilde hazırladığınız mesajı 4060 numarasına gönderir iseniz, danıştay dosya sorgulama telefon ile işlemini yapmış olursunuz.