Tuesday, June 25, 2024


DAVA DOSYA SORGULAMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR


Adınıza açılmış ya da müdahil olduğunuz davalar hakkında bilgilere ulaşmak için dava dosya sorgulama yapabilir ve dosya no ile dava sorgulama sayesinde mahkeme tarihini, duruşma salonu gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Mahkemelerde taraf olduğunuz her hangi bir dava var ise ve davanın son durumu hakkında bilgi almak istiyor iseniz, mahkeme salonlarına ya da mahkemelerin ilgili birimlerine ya da avukatınızın ofisine gitmenize gerek yoktur. Gereksiz yere zaman harcamak istemiyor ve değerli vaktinizi mahkeme salonlarında sonuç öğrenmek maksadı ile harcamak istemiyor iseniz, teknolojik imkanları kullanabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz dava dosya sorgulama işlemleri 2 temele dayanmaktadır. Birincisi, internet üzerinden yapılan işlem, ikincisi ise, cep telefonları ile yapılan işlemdir. İnternet kullanmayı biliyor ve bir cihazınız ile internet bağlantınız var ise, e-devlet üzerinden dava dosya sorgulama işlemini yapabilirsiniz. E-devlet şifresini almış olmanız gerekmektedir.

E-devlet şifresi hakkında hiçbir bilginizi yok ise, üzerinde TC. Kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanınız ile her hangi bir PTT şubesine gidebilirsiniz. PTT şubelerinden aldığınız e-devlet şifresi ile Türkiyegovtr adresine girebilir ve tüm dava dosya sorgulama işlemlerini bu adres üzerinden yapabilirsiniz. İnternet ile ilgili her hangi bir sorununuz bulunuyor ve kullanmıyor iseniz, aynı dava dosya sorgulama işlemini adınıza kayıtlı cep telefon numarası ile de yapabilirsiniz. Bu sistemin adı UYAP sms bilgi sistemidir. Sistem, Adalet bakanlığınca oluşturulmuştur ve tüm cep telefon şirketleri bu sisteme dahildir. Operatörlerin UYAP sms bilgi sistemi kullanımı için aldığı bedel ise, 1 Türk lirasıdır.

Uyap dava dosyası sorgulama işleminin haricinde e devlet ilet de dava sorgulamalarını gerçekleştirebilir ya da adliyeye giderek davanız hakkında kesin ayrıntıları öğrenebilirsiniz.