Sunday, May 19, 2024


DAVA SONUCU ÖĞRENME İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR


Her türden mahkeme sonuçlarını öğrenmek için mesajla ya da tc no ile dava sonucu öğrenme işlemlerinin nasıl yapılır olduğunu birlikte inceleyelim. Mahkemelerde adınıza açılmış olan ya da taraf olduğunuz her hangi bir dava bulunuyor ise, farklı kanallar üzerinden dava sonucu öğrenme işlemini yapabilirsiniz. Sorgulama işlemlerinde icra davaları, asliye davaları, Yargıtay davaları, Danıştay davaları, boşanma davaları gibi tüm dava çeşitleri bulunabilmektedir.

Adınıza açılan her hangi bir dava olup olmadığını, isminize kayıtlı bir icra bulunup bulunmadığını ya da haciz kararı alınıp alınmadığını öğrenmek istiyor iseniz, UYAP mahkeme sonucu öğrenme sms bilgi sistemini ya da e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Diler iseniz, bu maksat ile hizmet veren numara danışma hatlarını da arayabilir ve bu hatlar üzerinden de tc kimlik numarası ile mahkeme dava sonucu öğrenme işlemini yapabilirsiniz.

E-devlet sisteminin tarafınızca kullanılabilmesi için, internet bağlantılı bir cihazınızın ve e- devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet resmi adresine girdiğinizde sisteme giriş bölümüne e-devlet şifrenizi girmeniz ve mahkeme davası sorgulama bölümüne gelmeniz, karara bağlanmış olan davanızın sonucunu görmenize imkan sağlayacaktır. İnternet kullanmıyor ya da kullanmayı bilmiyor iseniz, Adalet bakanlığınca oluşturulan UYAP dava sonucu öğrenme sms bilgi sistemini de kullanabilirsiniz.

Bu sistemi kullanabilmek için, mesaj göndereceğiniz cep telefonunuzun TC. kimlik numaranız ile uyuşması gerekmektedir. Tüm gsm operatörleri UYAP sms bilgi sistemine dahildir. Gsm operatörleri bu işlem için 1 TL ücret almaktadır. Davanızın dosya numarasını biliyor iseniz, gönderilen numara kısmına 4060 mesaj kısmına her tabirin arasında bir boşluk kalacak şekilde TC. Kimlik no ile dosya no ve mesaj kodu yazmanız ve oluşan mesajı göndermeniz yeterlidir. Dava sonucu öğrenme işlemi tamamlanacak ve sonuç en kısa sürede cep telefonunuza gönderilecektir.