Saturday, July 20, 2024


DAVA SORGULAMA İŞLEMLERİ


İnterneti kullanarak e devlet ile ya da cep telefonunuz ile kolayca dava sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirerek, boşanma davası, icra davası, miras davası, yargıtay, danıştay davaları ve daha bir çok adli hukuk dava sorgulamalarını gerçekleştirebilirsiniz.

Herhangi bir sebep ile kişilerin ismine açılmış dava bulunup bulunmadığının belirlenmesi işlemleri, genel başlık olarak dava sorgulama altında toplanmaktadır. İcra davaları, boşanma davaları, asliye hukuk davaları, Danıştay davaları, Yargıtay davaları gibi tüm dava çeşitleri yapılan dava sorgulama işlemleri neticesinde, bilgi edinilecek davalar arasında bulunmaktadır. Vatandaşların isimlerine açılmış olan davaların durumunu öğrenebilmek maksadı ile uygulayabilecekleri yöntemler bulunmaktadır.

Bu yöntemler arasında ön plana çıkan uygulama, e devlet dava sorgulama sisteminin kullanılmasıdır. E-devlet sistemine giriş yapılarak bahsedilen tüm dava bilgilerine ulaşılabilmektedir. E-devlet haricinde, bahse konu hizmeti sunan özel kuruluşlarda bulunmaktadır. Bu kuruluşlar aracılığı ile belirli telefon numaraları aranabilir ve dosya numarası bilindiği takdirde ya da TC kimlik numarası ile dava sorgulama işlemi yapılabilir. Kullanılabilecek bir diğer yöntemde, UYAP olarak bilinen sistemden faydalanmaktır. UYAP bilgi sistemi, sms aracılığı ile de çalışan bir hizmettir.

Vatandaşlar belirlenen ücretler dahilinde sms aracılığı ile bilgi alabilmekte ve dava sonuçları ile tebliğlerini takip edebilmektedir. Bu işlem için abonelik sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca, kullanılan sms dava sorgulama mesajla yapılacak ise cep telefonu numarasının, TC Kimlik numarasına kayıtlı cep telefon numarası olması da, önemlidir.

Dosyaların son durumları, mahkemeler tarafından verilen kararlar ya da her hangi bir dosyanın hangi aşamada olduğu veya hakkında yeni bir dava açılıp açılmadığı bilgilerine, bahsedilen kaynakların tümünden ulaşılabilmektedir. En sağlıklı ve güvenilir olanı, e-devlet ve UYAP olmak ile birlikte, sisteme kayıt olunması, gerekli şifrelerin alınması, dava sorgulama işlemleri için gereklidir.