Tuesday, June 25, 2024


E DEVLETTEN DAVA SORGULAMA NASIL YAPILIR


Şahsi ya da ticari davalar için e devletten dava sorgulama yapabilirsiniz. Gelin birlikte dava sorgulama işlemi e devletten nasıl yapılır birlikte inceleyelim ve icra, boşanma, kamu ve diğer davaların işleyiş biçimlerini irdeleyelim. E-devlet, her vatandaşın kullanabileceği ve devlet ile vatandaş arasında olan ilişkilerin kayıt altında tutulduğu bir internet platformudur. E-devlet kullanımında her türlü işlem sorgulanabilmekte olup, bu işlemlerin yapılabilmesi için vatandaşların e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir.

Şifreler, PTT şubelerinden alınmakta olup, şifre almak maksadı ile ödenen bedel 2 Türk lirasıdır. İlk şifre alım bedeli 2 TL olup, kaybedilmesi halinde yeni şifre alınmak istendiğinde ödenmesi gereken miktar, 4 Türk lirasıdır. E-devlet şifresine sahip olunması için PTT’ye müracaat edilir iken şahsi müracaat yapılması ve TC. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanlarının gösterilmesi zorunludur. Şifre elde edildikten sonra e-devlet dava sorgulama nasıl yapılır? Sorusunun karşılığında yapılacak işleme geçilebilir. Öncelik ile turkiye.gov.tr adresine gelinmelidir. Adrese gelindikten sonra, açılan ekranın sağ üst tarafında bulunan sisteme giriş butonuna tıklanmalıdır.

Sisteme giriş butonuna tıklandığında yeni bir ekran açılacaktır. Açılan yeni ekranda, e-devlet şifresi mobil imza, elektronik imza, TC. Kimlik kartı ve internet bankacılığı haneleri görülecektir. Buradan e-devlet şifresi yazan bölüme gelinmelidir. TC. Kimlik no yazan haneye nüfus cüzdanlarında bulunan 11 haneli rakam e-devlet şifresi yazan yere ise, PTT’lerden alınan şifre girilmelidir. Sisteme giriş butonuna tıklandığında açılan ekranda dava bölümlerine gelinerek, e-devletten dava sorgulama nasıl yapılır? Sorusunun karşılığına rastlanılmaktadır. Dileyenler doğrudan www.turkiye. gov.tr/davalarim adresine de giriş yapabilir.