Saturday, July 20, 2024


İCRA DAVASI SORGULAMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR


Ev, İşyeri ya da aracınıza dair icra davalarını takip etmek ya da icra davası sorgulama, icra davam var mı, icra davamı nasıl öğrenebilirim gibi sorularınıza yanıt bulmak için icra davası sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Uyap ve e devlet işbirliği ile sunulan icra davası sorgulama sayesinde icra takibi ve icra dosyası sorgulamalarını da bir arada yürütebilirsiniz.

Adınıza açılmış bir icra davası olup olmadığını öğrenmek istiyor iseniz ya da icra davanızın sonucu hakkında bilgi edinmek istiyor iseniz, birkaç yöntem ile icra davası sorgulama işlemini yapabilirsiniz. E-devlet sistemi, dava sorgulama ve benzeri konularda TC. kimlik numarası ile çalışan bir sistemdir. Tüm vatandaşların e-devlet şifresi alma ve bu sistemi kullanma hakkı bulunmaktadır.

E-devletin resmi internet sayfasına PTT’lerden alınan şifre ile giriş yapıldığında, bireyler isimlerine açılmış her türlü davayı görüntüleyebilmektedir. Adalet Bakanlığından alınan veriler güncel olarak bu sayfaya işlenmektedir. Evinizde, iş yerinizde ya da yakınlarınızda internet bulunmuyor ise veya internet kullanımı konusunda hiç bir bilginiz yok ise, aynı icra davası sorgulama işlemini, cep telefonunuz ile de yapabilirsiniz. Uyap üzerinden icra dosyası ve takibinin kontrolü için cep telefonundan yapacağınız icra davasının sorgulanması işlemi için vereceğiniz bedel 1 Türk lirasıdır. Cep telefonlarından icra davası sorgulama işleminin yapılabilmesi için, her hangi bir operatör ayrımı yapılmamaktadır.

Tüm operatörler bu sisteme dahildir. Adalet bakanlığı tarafından değiştirilen ve kullanılır hale getirilen sistemin adı UYAP sms bilgi sistemidir. Sorgulama yapılacak icra davası sorgulama işleminin yapılacağı telefonun dava tarafı olan şahsın TC. Kimlik numarasına çıkarılmış yani alınmış bir telefon numarası olması şarttır. Yapılacak işlem ise, oldukça basittir. TC. Kimlik numarası, dosya numarası ve mesaj kodunun yazılarak gönderilen numaraya 4060 yazılması ve oluşturulan bu mesaj metninin gönderilmesi yeterlidir.