Sunday, May 19, 2024


İDARİ MAHKEME SORGULAMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR


Uyuşmazlıklar üzerine yapılan idari mahkeme başvurusunun ardından sonuçları öğrenmek ya da diğerleri için bölge idari mahkeme sorgulama işleminizi Uyap ve e devlet üzerinden yapabilir ve sonuçları değerlendirebilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız idari mahkeme nerede sorunuzun yanıtı her ilde yer alan idari mahkemeler genellikle merkezlerde yer almaktadır.

Vergi mahkemelerinde, Danıştay mahkemelerinde ya da bölge idari mahkemelerinde bulunmayan, kamu gücünün kullanılması ile ilgili anlaşmazlıklarda oluşan davalarınız bulunuyor ise ve bu davalarınız hakkında, idari mahkeme sorgulama işlemi yapmak istiyor iseniz, e-devleti ya da UYAP sistemini kullanabilirsiniz. UYAP, sms ile çalışan ve anlık bilgi aktarımını sağlayan bir bilgi sistemidir. Diler iseniz, internet üzerinden e-devlet şifrenizi kullanarak da idari mahkeme dosya sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

E-devlet sayfasına gelindiğinde e-şifre ile işlem yapılarak mahkeme dava dosyası sorgulama bölümüne gelinebilir ve buradan mahkemenin gelişimi ya da sonucu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer daha kolay bir yöntem kullanmak istiyor iseniz, UYAP sms bilgi sistemini tercih edebilir ve sadece bir kısa mesaj göndererek sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bilmeniz gereken en önemli ayrıntı, davaya taraf olmanız gerektiği, TC. Kimlik numaranızın bulunması, dosya numaranızı bilmeniz ve adınıza kayıtlı bir cep telefonu numarası olmasının gerektiğidir. Cep telefonlarınızdan sms kısa mesaj atmanız yeterli bir uygulama olacaktır.

Eğer kısa mesaj bölümüne gelir iseniz, mesajın gönderileceği numaraya 4060 yazarsanız ve yazı kısmına, aralarda birer hane boşluk kalacak şekilde TC. Kimlik numaranızı, dosya numaranızı, mesaj kodunuzu yazar ve kısa mesajı gönderir iseniz, mahkeme sorgulama işleminiz yapılacak ve yine kısa mesaj ile size cevap gelecektir. Bu işlem için, sizlerden alınacak ücret, 1 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Tüm operatörler için aynı tarife geçerlidir.