Tuesday, June 25, 2024


MAHKEME SONUCU SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR


Dava sorgulama işlemlerinde olduğu gibi mahkeme sonucu sorgulama işlemlerinde de, uyap ile sms mesajı ve tc no ile mahkeme sorgulama gibi farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Mahkeme sonucu sorgulama işlemleri, adına açılmış davaların karara varılmış son hallerinin öğrenilmesi işlemleridir.

Eğer her hangi bir şahıs bir davada taraf ise ve açılan dava sonuçlanmış ise, vatandaşlar mahkeme salonlarına gitmeden, mahkeme sonucu sorgulama işlemini yapabilmektedir. Bu işlemin yapılmasının en kolay ve hızlı yolu, UYAP sms bilgi sistemini kullanmaktır. UYAP sorgulama kısa sms bilgi sistemi, tüm operatörler tarafından desteklenmektedir.

Adalet bakanlığı ile gsm şirketleri arasında imzalanana protokol gereği, sistemi kullanan vatandaşlardan 1 TL sms ücreti alınmaktadır. Ücret tüm operatörler için standarttır. Vatandaşlar, sorgulama işlemini yapabilmek için, 4060 numarasına sms göndermek zorundadır. Mahkeme sonucunun öğrenilebilmesi için ise, dava dosyasının ve TC. Kimlik numarasının bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca, kullanılan cep telefonu numarasının da, dava tarafı olan kişinin TC. Kimlik numarası ile uyuşması gerekmektedir.

Tek bir sms ile davanın son durumu öğrenilebilir. Bunun haricinde, sms bilgi sistemi abonelik işlemleri gerçekleştirilir ise, davada yaşanan her türlü gelişme hakkında sürekli bilgi alınabilir. Abonelik işlemlerinde, paket satın alma işlemlerini yani paket ile abonelik işlemlerinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Mesaj gönderim işlemi ise, oldukça kolay ve hızlıdır. Mesaj metin kısmına TC. Kimlik no yazılmalı, bir boşluk bırakılmalı, dosya numarası yazılmalı, bir boşluk bırakılmalı, mesaj kodu yazılmalıdır. Metin oluşturulduktan sonra ise, mesaj 4060’a gönderilmelidir.

Bireysel ya da şirket adına açılan mahkemelerin sonuçları için mesajla ve tc kimlik numarası ile mahkeme sonucu sorgulama işlemlerinizi Uyap vatandaş portalı ve edevlet sorgulama servislerini kullanarak hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.