Tuesday, June 25, 2024


MAHKEME TARİHİ NE ZAMAN BELLİ OLUR


Adınıza açılan mahkeme için duruşma tarihi ne zaman belli olur sorusuna yanıtınızı UYAP eliyle ve edevletten mahkeme tarihi sorgulama ekranı ile ulaşmanız mümkündür. Mahkemelere her hangi bir dava nedeni ile yolunuz düşmüşse ya da her hangi birinin sizi mahkemeye verdiğini düşünüyor iseniz, hakkınızda bir dava olup olmadığını merak ediyor ve mahkeme tarihim ne zaman araştırması yapıyor iseniz, yazımızı okumalısınız.

Mahkeme sorgulama tarihlerinin ve mahkemenin her türlü aşamasının hızlı bir şekilde öğrenilmesi mümkündür. Üstelik bu bilgileri elde etmek için mahkeme salonlarına gitmeye gerekte bulunmamaktadır. Bu işlemi yapabilmeniz için, ya bir cep telefonuna sahip olmanız ya da internet kullanıyor olmanız yeterlidir. Diler iseniz, dava takipleri ya da sorgulama işlemlerini yapan telefon numaralarını da arayabilirsiniz.

Eğer interneti aktif olarak kullanıyor iseniz ve bir e-devlet şifreniz bulunuyor ise, mahkeme tarihi ne zaman belli olur diye araştırma yapmanıza gerek yoktur. Yapacağınız tek şey e-devlet şifreniz ile siteye giriş yapmak ve mahkeme dava dosyası sorgulama işlemini başlatmaktır. Eğer internet ile aranız iyi değil ise ve adınıza, aynı zamanda TC. Kimlik numaranıza kayıtlı bir cep telefonu numarası bulunuyor ise, mahkeme tarihim ne zaman sorusunun cevabını sms ile de alabilirsiniz.

UYAP sms bilgi sistemi ifadeden de anlaşılacağı şekilde, vatandaşlara adli davalar konusunda sms ile bilgi vermek maksadı ile kurulmuştur. Tüm gsm operatörlerinden 4060 numarasına mesaj çekerek mahkeme tarihinizi öğrenebilirsiniz. Hizmetin bedeli tüm operatörler için, Adalet Bakanlığı’nın imzaladığı protokol gereğince, 1 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Uyap’tan tc no ile mahkeme tarihi sorgulama işleminiz sayesinde aklınızda kalan sorulara yanıt bulabilir ve mahkeme tarihi nasıl öğrenilir, duruşma tarihim ne zaman gibi sorularınıza kişisel olarak yanıt alabilirsiniz.