Tuesday, June 25, 2024


ONLİNE MAHKEME SORGULAMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR


Online mahkeme sorgulama, vatandaşların adalet saraylarına gidip bilgi almaları yerine internetten uyap ve edevlet ile mahkeme sonucu, mahkeme tarihi, mahkeme ilamı ve diğer adli sonuçlar için bilgi almalarını sağlayan vatandaş hizmet platformunda gerçekleştirilen işlemler bütünüdür.

Eğer sizinde bir mahkemeniz varsa ve mahkemeniz hakkında bilgi sahibi olmak istiyor iseniz, bu bilgileri edinmek için mahkeme salonlarına gitmenize gerek yoktur. Artık her şey online olarak halledilebilmekte ve istenilen bilgilere en kısa sürede ulaşılmaktadır. Online mahkeme sorgulama olarak bilinen işlemler, güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Mahkemenin saati duruşma salonu, avukat bilgisi, mahkemenin verdiği karar ve benzeri tüm bilgiler online mahkeme sorgulama işlemleri ile elde edilmektedir. Bu bilgileri elde edebilmek için uygulanacak farklı yöntemler vardır.

Yöntem seçiminde bulunmak tamamen bireylerin inisiyatifine kalmıştır. En sık kullanılan yöntem e-devlet yöntemidir. Bu yöntemi kullanabilmek için PTT şubelerinden e-devlet şifresinin alınmış olması gerekmektedir. E-devlet sayfasına giriş yapıldığında istenilen online mahkeme sorgulama işlemi yapılabilmektedir. E-devlet içerisinde Adalet Bakanlığı’na bağlı mahkeme dava dosyası sorgulama bölümü bulunmaktadır.

Başvurulacak diğer bir yöntem ise, UYAP sms bilgi sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. İsminden de anlaşılacağı üzere bu yöntemde sms ile bilgi alınması devreye girmektedir. Bu yöntemi kullanabilmek için ise, gereken tek şey, isme ve TC. Kimlik numarasına çıkartılmış olan bir cep telefon numarasıdır. Sms yöntemi abonelik ve normal olmak üzere, iki gruba ayrılmaktadır. Abonelik seçeneği tercih edilir ise, online mahkeme sorgulama işlemi dosya numarası ile yapılmakta ve mahkeme devam ettiği sürece her türlü bilgi anlık olarak cep telefonlarına gelmektedir.

Normal yöntem ise, bir kez kullanılma hakkını veren yöntemdir. Cep telefonlarından 4060’a mesaj gönderilmekte ve mesajın cevabı yine aynı telefona gelmektedir. Numara kısmına 4060, metin kısmına ise, birer boşluk kalacak şekilde TC. Kimlik no ve dosya no ile mesaj kodu yazılması yeterli gelmektedir.