Saturday, July 20, 2024


SAYIŞTAY DAVA SORGULAMA İŞLEMLERİ


Sayıştay’da her hangi bir dosyanız bulunuyor ise sayıştay dava sorgulama ve sayıştay karar sorgulama ile bu kurumda bulunan dosyanız hakkında bilgi almak istiyor iseniz, kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin arasında en sık kullanılan ve en pratik olan yöntem, UYAP sms bilgi sistemi olarak bilinmektedir.

Türkiye’de Sayıştay dava dosyası sorgulama işlemleri ve benzeri dava sorgulama işlemleri için, UYAP sms bilgi sistemini kullanan ya da bu sisteme üye olan kullanıcı sayısı, 1 milyonu geçmiştir. Güvenilir, kolay ve hızlı bilgi elde etmenin adresi, UYAP sms bilgi sistemi olarak verilmektedir.

Bu sistemden yararlanabilmek için vatandaşların isimlerine ait bir cep telefon numarasının bulunması gerekmektedir. TC. Kimlik numarası ile cep telefon numarası, sistemlerde birbiri ile uyuşuyor ise, kısa mesaj yöntemi kullanılarak, Sayıştay dava dosyası sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Kısa mesaj bölümüne 5555555555 2016/497 SAYISTAY yazılmalı ve yazılan bu mesaj, 4060 numarasına gönderilmedir. En başta belirtilen TC. Kimlik numarası, bir sonraki numara, dava dosya numarası, en son yazılan bölüm ise, mesaj kodu olarak tanımlanmaktadır.

Bahsedilen şekilde bir mesaj hazırlanarak 4060’a gönderildiği takdirde, dava sorgulama işlemleri gerçekleşecek ve netice en kısa sürede cep telefon numarasına sms olarak gelecektir. Bu yöntemi kullanmak istemeyenler ve e-devlet şifresine sahip olanlar ve Sayıştay dava dosyası sorgulama işlemlerini, e-devlet sitesinden de yapabilmektedir.

Uygulamada sayıştay temyiz kurulu kararları, sayıştay sorgusu savunma örneği, sayıştay temyiz kurulu kararlarına itiraz, sayıştay ilamı sorgulama için e-devlet sitesine giriş yapılmalı, mahkeme dava dosyası sorgulama bölümüne gelinmelidir. Günümüzde ayrıca, bilinmeyen numaralar olarak ifade dilen hatlar üzerinden de sorgulama işlemi yapılabilmektedir.