Saturday, July 20, 2024


TC KİMLİK NO İLE DAVA SORGULAMA


Kimlik no ile dava sorgulama işlemleri, uyap ile e-devlet sisteminden kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Öncelik ile davalarını takip etmek ya da dava bulunup bulunmadığını öğrenmek isteyen vatandaşların bir e-devlet şifresi alması gerekmektedir. E-devlet şifreleri tüm PTT şubeleri tarafından ücreti karşılığında dağıtılmaktadır.

Bu şifreleri alan ve resmi internet sitesine giriş yapan tüm bireyler, dava takip işlemini gerçekleştirebilmektedir. TC. Kimlik numarası bağlantılı olan diğer bir uygulamada, UYAP uygulamasıdır. UYAP uygulamasında, TC. Kimlik numarası ile oluşturulan kayıt sisteminden sonra, sms bilgi sistemine katılım sağlanmaktadır. Sms bilgi sisteminin kullanılmasında vatandaşlar, TC. kimlik numarası ile uyuşan cep telefonlarından 4060 numarasına sms gönderebilmektedir.

Önemli olan sorgulama yapılmak istenen dosyada taraf olunmasıdır. Bu hizmetin kullanılabilmesi için, dosya numarası ile TC. Kimlik numarasının bilinmesi gerekmektedir. Vatandaşlar, TC. Kimlik no bir boşluk, dosya no, bir boşluk, mesaj kodu, bir boşluk yazıp 4060’a göndermelidir. Bu sms karşılığında gsm operatörlerinin tümüne ödenen bedel, yapılan protokol gereği 1 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Uygulanacak ikinci yöntem ise, UYAP sms sistemine dahil olmak ve abonelik işlemlerini gerçekleştirmektir. Tek sms sisteminden farkı, açılmış olan bir davada bir gelişme olur ise, gelişmeler ile ilgili bilgilendirmeler sms ile abonelerin cep telefonlarına gönderilmektedir. Sayılan uygulamaların haricinde, özel iştiraklerden de yardım almak ya da dava sorgulamak mümkündür. Sizde adınıza açılmış olan bir dava hakkında bilgi almak için tc no ile dava sorgulama yapabilir ve varsa mahkeme tarihlerinizi ve dava dosya numaranızı öğrenebilirsiniz.