Tuesday, June 25, 2024


UYAP ADLİ DOSYA SORGULAMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR


Yargı ağı Uyap sayesinde vatandaşlar adli dosya sorgulama ile mahkeme dosyası sorgulama işlemlerini telefondan sms ile ve uyap dosya sorgulama e devlet karşılaması sayesinde yapabilmekte ve dahil/müdahil oldukları dava/lar üzerine bilgileri online olarak internet üzerinden sağlamaktadırlar.

UYAP, Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen ve vatandaşların kullanımına sunulan bir bilgi sistemidir. Kullanıcı sayısının 1 milyonu aştığı sistemde, tüm UYAP adli dosya sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Her hangi bir konudan ötürü kişi ya da kuruluşların hakkında dosya açılıp açılmadığı, dosyaların mahkemeye sevk edilip edilmediği ve son durumları hakkında ne gibi gelişmeler olduğu, UYAP adli dosya sorgulama işlemleri ile öğrenilebilmektedir.

Sistemin kullanılması kolay ve hızlı bir işlem olarak görülmektedir. Vatandaşlardan bu hizmet karşılığında gsm operatörleri 1 TL bedel talep etmektedir. Türkiye’de bulunan tüm gsm operatörleri, bu sisteme dahildir ve aynı ücreti almaktadır. Sistemin 2 farklı kullanım şekli bulunmaktadır. Birinci yöntem, sms ile tek bir sorgulama işleminin yapılmasıdır. Yani atılan her sms’de bir cevap alınmakta ve her sms için 1 Tl bedel ödenmektedir. İkinci yöntem ise, abonelik yani UYAP sms bilgi sistemine abonelik işlemlerinin gerçekleştirilmesidir.

Her iki uygulamada da aynı amaca ulaşılmakta ve UYAP adli dosya sorgulama işlemi yapılmaktadır. Sms’lere gelen cevaplar, dosyaların son durumlarını içermektedir. Bu uygulamayı kullanabilmek için gereken şeyler, TC. Kimlik numarası, dosya numarası ve TC. Kimlik numarasına kayıtlı cep telefon numarasıdır. Uygulama ise gayet basittir.

Cep telefonlarından sms yani kısa mesaj bölümüne gelinmeli, gönderilecek numara kısmına 4060 yazılmalıdır. Mesaj metin bölümüne ise, aralarda bir boşluk kalacak şekilde, dava tarafı olan kişin TC. Kimlik numarası, davanın doysa numarası ve mesaj kodu yazılmalıdır. Mesaj kodu ifadesinden kastedilen duruşma, dava ve benzeri terimlerdir. Sms gönderildiğinde çok kısa süre içerisinde bilgi mesajı gelecektir.