Tuesday, June 25, 2024


UYAP DAVA SORGULAMA İŞLEMLERİ


UYAP dava sorgulama işlemleri, kişilerin adına açılmış olan dava dosyası ile ilgili her türlü mahkeme sürecinin tc ile sms göndererek takip edilebilmesi maksadı ile geliştirilen bir sistemdir. Adalet bakanlığı tarafından yürürlüğe sokulan bu sistem sayesinde, vatandaşlar mahkeme salonlarına ya da avukatlara veya avukatlık bürolarına gitmeden, davalarının işleyişini ve sonuçlarını öğrenebilmektedir. Hatta vatandaşlar, TC. Kimlik numaraları aracılığı ile haklarında bir dava bulunup bulunmadığını dahi öğrenebilmektedir.

Sistemin kullanılması son derece kolay olup, en pratik kullanım şekli sms bilgi sistemidir. Adalet bakanlığınca, adli işlemleri cebinize getiriyoruz sloganın ile yürürlüğe sokulan UYAP sorgulama sms bilgi sistemi, günümüzde birçok kişi ya da kuruluş tarafından kullanılmaktadır. Uyap mahkeme sorgulama sms bilgi sistemi, e-devlet’in yani elektronik devletin, m-devlete yani mobil devlete dönüşmüş halidir.

Bu sayede, vatandaşlar her hangi bir zaman ya da yer kısıtlaması içerisinde bulunmadan davalar hakkında her türlü bilgiye ulaşabilmektedir. En belirgin ve en faydalı özelliği ise, dava açma, dava sorgulama aşamalarının bütün süreçlerinin şeffaf bir şekilde takip edilebilmesi ve davalara her zaman ve her yerden ulaşım imkanının sağlanmasıdır. Sisteme dahil olan operatörler, Türkiye’de vatandaşlara hizmet veren tüm gsm operatörleridir. Sorgulama işlemlerinde sms başına 1 TL ücret alınmaktadır. İcra davaları, asliye hukuk davaları, mahkeme sonuçları, icra borç sorgulama işlemleri, mahkemelerin günü, tarihi ile saati, Danıştay dava sorgulamaları, boşanma dava sorgulamaları, temyiz sonuç öğrenme işlemleri gibi her işlem, UYAP dava sorgulama ile yapılabilmektedir.

Eğer hakkınızda yasal bir işlem olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız e devletten dava sorgulama uyap servisine giriş yapmanız yeterlidir. TC kimlik numarası ve e devlet şifresi kullanarak girdiğinizde yalnızca sizin adınıza açılan uyap dosya sorgulama ile dava ve mahkeme süreçlerini görebilirsiniz. Başka biri hakkındaki dava sorgulama işlemleri için uyap sorgulama telefonla sms kısa mesajı göndermeniz gerekmektedir.