Sunday, May 19, 2024


BOŞANMA DAVASI SORGULAMA NASIL YAPILIR


Yapılan geçerli başvuruların ardından Uyap boşanma davası sorgulama işlemlerinizi internetten ve tc kimlik no ile telefondan öğrenme imkanına sahip olmaktasınız. Çiftlerin geçerli nedenlerden ötürü anlaşamama durumlarında boşanma mahkemelerine başvuru yaparak dava açabilirler. Sonucunu öğrenmek için ise boşanma davası sorgulama edevlet ile de kontrolünü sağlayabilirsiniz. Eğer dava açıldığından habersizseniz boşanma davası dosya sorgulama ile dava tarihini öğrenme imkanınız bulunmaktadır.

Her hangi bir sebep ile eşinizden ayrılmış iseniz ya da eşinizden ayrılmak maksadı ile bir boşanma davası açmış iseniz veya ayrı olduğunuz eşinizin hakkınızda bir boşanma davası açıp açmadığını öğrenmek istiyor iseniz, hızlı ve güvenilir bir şekilde boşanma davası sorgulama işlemi yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, TC. Kimlik numaranız ile alınmış olan ve isminize kayıtlı olan bir cep telefon numarasıdır. Adalet bakanlığı gsm operatörleri ile imzaladığı protokol ile UYAP sms bilgi sistemini devreye sokmuştur. Halen bu sistemi kullanan ve bu sisteme abone olan 1 milyondan fazla vatandaş bulunmaktadır.

Oldukça pratik, hızlı ve güvenilir olan UYAP sms bilgi sistemi, anında sorgulama yapılamasına imkan sağlamaktadır. Ücretlendirme tüm operatörler için, 1 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Yapmanız gereken tek şey, bir sms metni oluşturmak ve oluşturulan sms metnini boşanma dava sorgulama işlemlerine göndermektir. Tüm operatörler için aynı numara geçerlidir. Sms metnini ise, her ifadenin arasında bir boşluk bırakacak şekilde oluşturmalısınız.

Kısa mesaj kısmına TC. Kimlik numaranızı, dosya numaranızı ve mesaj kodunuzu yazar ve oluşan bu kısa mesajı belirtilen dava sorgulama paneline gönderir iseniz, boşanma davası sorgulama işlemini başlatırsınız. Mesajı gönderdiğiniz andan çok kısa bir süre sonra, hakkınızda dava olup olmadığı, eğer hakkınızda açılmış bir boşanma davası bulunuyor ise veya siz bir boşanma davası açmış iseniz detaylı bilgilere ulaşmış olursunuz.