Sunday, May 19, 2024


E DEVLET ŞİFRESİ İLE MAHKEME SORGULAMA NASIL YAPILIR


Bireylere karşı açılan yargılama süreçleri hakkında bilgilenmek için mahkeme sorgulama işleminizi e devlet şifresi ile hızlıca menüler vasıtasıyla yapabilir ve mahkeme dava dosyası sorgulama başta olmak üzere verilen hüküm, mahkeme gününü öğrenme gibi bir çok uyap yargı ağı bilgisine bireysel olarak ulaşabilirsiniz.

Edevlet şifresi her vatandaşın sahip olabileceği bir şifredir. Bu şifreler vatandaşların şahsi müracaatları üzerine, PTT şubeleri tarafından verilmektedir. Her hangi bir PTT şubesine, TC. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanınız ile gitmeniz ve edevlet şifresini talep etmeniz yeterlidir. Görevliler sizlere kapalı zarf içerisinde bir şifre vereceklerdir. Bu şifre ile devlet ile ilgili olan tüm işlemlerinizi internet üzerinden gözleme şansına sahip olacaksınız. Şifrenin girilebileceği adres turkiye.gov.tr’dir.

Bu adrese giriş yaptığınızda, ekranın sağ üst tarafında sisteme giriş şeklinde bir başlık göreceksiniz. Edevlet şifresi ile mahkeme sorgulama uyap  işlemini yapabilmeniz için sisteme giriş yapmanız zorunludur. Giriş yaptığınızda sizden TC. Kimlik numarası ve edevlet şifresi talep edilecektir. Tavsiye edilen uygulama, giriş aşamasında sağ tarafta bulunan sanal klavyenin kullanılmasıdır.

TC. Kimlik numaranız ile PTT şubelerinden almış olduğunuz edevlet şifrenizi yazar ve sisteme giriş yap butonuna tıklar iseniz, açılan ekranda adalet bakanlığına bağlı mahkeme dava dosyası sorgulama bölümünü göreceksiniz. Bu bölüm altında dilediğiniz bilgiye ulaşabilir ve e devlet şifresi ile mahkeme sorgulama işlemlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer adınıza açılmış bir dava var ise, açılan ekranda, dava ile ilgili bilgileri görmeniz mümkündür. Davayı kimin açtığı, davanın son duru ya da sonuçlanmış ise, dava ile ilgili verilen kararı veya itiraz sürelerinizi bu bölüm üzerinde görmeniz mümkündür.