Sunday, May 19, 2024


İCRA TAKİBİ SORGULAMA YAPABİLİR MİYİM


Uyap, E Devlet, cepten sms mesajla kolay bir şekilde icra takibi sorgulama yapabilirsiniz. İnternetten icra takip sorgulama uyap sms ile, e devlet icra takibi sorgulama kolayca yapılabilirdir. Adınıza açılmış icra davası mı var? İcra davasının sonucunu öğrenmek mi istiyorsunuz? Haciz kararı çıkıp çıkmadığını merak ediyor musunuz? Tüm bu soruların cevabını icra takibi sorgulama işlemleri işle öğrenebilirsiniz.

Yapmanız gereken şey, oldukça basittir. İcra takibi sorgulama işlemi için yapabileceğiniz 3 türlü işlem bulunmaktadır. Birincisi, telefonlar üzerinden hizmet almaktır. Bilinmeyen numaralar hizmeti de veren bazı şirketler, dava takip sorgulama işlemlerini yapmaktadır. Bu numaraları arayarak e devlet şifresi ile icra takibi sorgulama uyap işlemini yapabilirsiniz.

İkinci yöntem, Adalet Bakanlığınca oluşturulan icra takibi sorgulama uyap sms bilgi sistemini kullanmaktır. Sms bilgi sitemi tüm operatörlerden kullanılan bir sistemdir. Sms yani kısa mesaj göndererek icra takibi yapmanız mümkündür. Bu işlem için ödenecek bedel, 1 TL’dir. Örnek ile açıklanacak olunur ise, cep telefonlarının mesaj kısmına gelinmeli ve aşağıda örnekte verilen metin aralarda birer boşluk olacak şekilde yazılmalı ve yazılan metin icra sorgulama numarasına gönderilmelidir. 3333333333 2016/11 İCRA bu şekilde bir metin oluşturularak metnin gönderileceği numarada 4060 seçilir ise, UYAP sms bilgi sistemi kullanılmış olacaktır.

Birkaç dakika içerisinde sistem tarafından adınıza açılmış olan icra davasının son durumu hakkında cep telefon numaranıza bilgi gelecektir. Veriler Adalet bakanlığından alındığı için her hangi bir yanlışlık olma durumu söz konusu değildir. Üçüncü yöntem ise, e-devlet sisteminin kullanılmasıdır. Bu yöntemi kullanabilmek için, internet bağlantısına ve e-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. E-devlet şifresi yok ise, PTT’lerden alınabilir. E-devlet şifresi var ise, resmi sayfaya gelip sisteme girilmesi ve mahkeme dava dosyası sorgulama bölümünün seçilmesi yeterlidir.