Sunday, May 19, 2024


MAHKEME DAVA DOSYASI SORGULAMA NASIL YAPILIR


Mahkeme dava dosyası sorgulama işlemleri, her hangi bir mahkemede her hangi bir dava için yapılan işlemlerdir. Danıştay ve Yargıtay davaları, asliye hukuk davaları, boşanma davaları, icra davaları gibi tüm dava çeşitleri bu sorgulama işlemi içerisinde bulunmaktadır. Dosya numarasını bildiğiniz sürece ve her hangi bir davaya taraf olduğunuz sürece, sorgulama işlemini yapma şansınız ve hakkınız bulunmaktadır. Üstelik bu işlemi yapmak için, mahkeme salonlarına ya da adliye binalarına gitmenize gerek kalmamaktadır.

Zamanınızı harcamadan, bulunduğunuz yerden mahkeme dava dosyası sorgulama işlemini, istediğiniz her an yapabilirisiniz. Bu işlemi yapabilmenin en hızlı ve kolay yolu UYAP Sorgulama sms bilgi sistemini kullanmaktadır. Kullanımı oldukça kolay olan bu sistem, tüm cep telefon şirketlerini kapsamaktadır. Yapılması gereken, kısa mesaj bölümünün kullanılmasıdır.

Önemli olan ise, gsm operatörlerinden alınan telefon numarasının TC. Kimlik numarasında yazan şahıs adına tanımlanması, şahsın yani sizlerin, davaya taraf olması ve dava dosya numarasının bilinmesidir. Mesaj bölümüne, TC. Kimlik numarası yazılmalı, bir boşluk bırakılmalı, dosya numarası yazılmalı, bir boşluk bırakılmalı ve mesaj kodu yazılmalıdır. Yazılan bu mesaj 4060 numarasına gönderilmelidir. İşlem bu kadar basittir.

Örnek verecek olur isek, 4444444444 2016/1140 DURUSMA bu mesajın 4060’a gönderilmesi halinde cevap anında şartlar sağlanıyor ise, cep telefonlarına gelecektir. Bu işlem için tüm operatörler tarafından alınan ücret imzalanan protokol gereği 1 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Cep telefonu ile ya da uyap üzerinden e devlet kanalını kullanarak yargıtay dosyası, danıştay dosyası, mahkeme dava davası sorgulama işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.