Sunday, May 19, 2024


MAHKEME İLAMI SORGULAMA NASIL OLUR


Mahkeme ilamı sorgulama, yargılama işlemlerinin neticesinde mahkemeler tarafından verilmiş olan kararın yazılı hale getirilmesi ve taraflara mühürlü ve imzalı olarak verilmesi anlamına gelmektedir. Mahkeme ilamı ne demektir nedir; İlamlarda bilindiği üzere, belirli bir süre verilmekte, bu süre içerisinde her hangi bir itiraz gerçekleşmez ise, karar kesinleşmektedir. Eğer sizlerde her hangi bir şekilde dava tarafı olmuş iseniz ve mahkeme ilam kararını bekliyor iseniz, mahkeme salonuna gitmeden bu kararı öğrenebilirsiniz.

Davanızın sonucunu merak ediyor iseniz, e-devlet sistemini ya da UYAP sms bilgi sistemini kullanabilirsiniz. Her iki seçenekte aynı amaca hizmet etmekte olup, farklı yöntemler kullanılmaktadır. E-devlet sistemini kullanabilmek için, internet bağlantılı bir cihaz ve e-devlet şifresinin olması gerekmektedir. E-devlet şifreniz bulunmuyor ise, her hangi bir PTT aracılığı ile şifrenizi satın alabilirsiniz.

Adınıza çıkarılmış olan TC. Kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanınızın bulunması yeterlidir. E-devlet resmi sayfasına giriş yapmalı, şifrenizi kullanmalı ve mahkeme dava sorgulama bölümüne gelmelisiniz. Bu bölüm altında eğer bir mahkemeniz var ise ve eğer taraf iseniz, mahkeme ilamı sorgulama ile ihtiyati haciz işlemini yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz bulunmuyor ve internet kullanmayı bilmiyor iseniz, kullanabileceğiniz en hızlı yöntem UYAP sms bilgi sistemi yöntemidir.

Bu yöntemde ihtiyacınız olan tek şey, TC. Kimlik numaranıza kayıtlı olan bir cep telefonu numarasıdır. Dosya numaranızı biliyor iseniz, kimlik numaranızı, dosya numaranızı ve mesaj kodunuzu yazarak 4060’a gönderebilir ve birkaç dakika içerisinde mahkeme ilamı sorgulama işlemini ve faiz hesaplamalarını gerçekleştirebilir aynı zamanda mahkeme ilamı zamanaşımını öğrenebilirsiniz.