Tuesday, June 25, 2024


MAHKEME SORGULAMA İŞLEMİNİ NASIL YAPABİLİRİM


Hakkınızda ya da bir yakınınız adına açılmış olan mahkeme hakkında sonuç ve duruşma bilgilerini mahkeme sorgulama ekranı ve mesaj sistemi ile öğrenebilirsiniz. İcra, boşanma, asliye hukuk, adli ve diğer mahkeme sorgulama işlemlerinizi yapabileceğiniz platform ise vatandaşın bilgi hizmetlerine ulaşmasını sağlayan Uyap yargı ağı ve e devlet sorgulama sayfalarıdır.

Her hangi bir davadan ötürü ya da her hangi bir hukuki işlemden ötürü, mahkemelik olmuş iseniz ya da olduğunuz düşünüyor iseniz, uyap mahkeme sorgulama işlemleri ile konuyu netliğe kavuşturabilirsiniz. Mahkeme sorgulama işlemleri açılan davalar ile ilgili mahkeme aşamalarını, mahkeme salonlarını, mahkemeler tarafından verilen kararları kısacası, her türlü detaylı bilgiyi içermektedir.

Mahkemenin konusu her ne olur ise olsun, kişi ya da kuruluşlar e devlet şifresi ile mahkeme sorgulama işlemi yapma hakkına sahiptir. Geçmişte ya da bilmeyenler tarafından halen sorgulama işlemleri mahkeme salonlarından ya da kalem gibi ilgili birimlerinden yapılır iken, günümüzde bu anlayış tamamen değişmiştir. Teknoloji çağının yaşandığı günümüzde tüm işlemler, elektronik sistemler üzerinden gerçekleşmektedir. Özellik ile e-devlet hizmetinin yaygınlaşması, bireyleri kamu kurumları ile olan ilişkilerinde hızlı bilgi edinmesine neden olmuştur. Mahkeme sorgulama işlemleri de e-devlet üzerinden rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

E-devlet şifresi olmayanların ya da bu hizmeti kullanmak istemeyenlerin başvurabileceği farklı yöntemleri de bulunmaktadır. Önemli olan, TC. Kimlik numarasının bulunması ve davada taraf olunmasıdır. Uygulanabilecek diğer yöntemler arasında, telefon hatlarının aranması ya da UYAP sms bilgi sistemine başvurulması bulunmaktadır. En kolay tc kimlik no ile mahkeme sorgulama işlemi UYAP telefon sms bilgi sistemi ile yapılmaktadır. Sadece sms gönderilmesi yeterli gelmektedir. Sms gönderim işlemi tüm operatörlerden gerçekleşmekte olup, sms’in gönderileceği numara 4060’tır. Sırası ile arada birer boşluk bırakılarak TC. Kimlik no, dosya no ile mesaj kodu yazılması ve bahsedilen numaraya gönderilmesi yeterlidir.