Sunday, May 19, 2024


UYAP MAHKEME GÜNÜ ÖĞRENME NASIL OLUR


Adınıza açılmış bir dava varsa ve mahkeme tarihini öğrenmek istiyorsanız UYAP mahkeme günü öğrenme işleminin nasıl olduğunu birlikte görelim. Her hangi bir konuda, her hangi bir mahkemede davanız varsa ya da hakkınızda açılmış bir dava için bilgi edinmek istiyor iseniz, UYAP sms bilgi sitemi ile tanışmalısınız. UYAP sms bilgi sistemi sayesinde, bulunduğunuz her yerden istediğiniz her zaman, UYAP mahkeme günü öğrenme işlemini yapabilirsiniz.

Kullanıcı sayısı ya da diğer bir ifade ile UYAP sms bilgi sistemi, abone sayısı 1 milyonun üzerindedir. 1 milyondan fazla insan adli işlemlerini, takip etmek maksadı ile artık mahkemelere gitmemektedir. Tüm dava günlerini tek bir telefon ile ve tek bir kısa mesaj ile anında öğrenebilmektedir. Eğer abonelik işlemi yapılır ise, davanın gelişimi hakkındaki bütün bilgiler cep telefonlarına anında gelmektedir. Abonelik işlemlerinin yapılması için, isme kayıtlı olan cep telefonlarının kullanılması gerekmektedir.

Mahkeme tarihi sorgulama ve öğrenme işlemi mesajla 4060 numarası üzerinden yürütülmektedir. TC. Kimlik numarası, kişisel abone numarası yazılmalı ve belirtilen numaraya mesaj gönderilmelidir. Önemli olan mesaj gönderilen cep telefonu numarasının gsm operatöründe TC. Kimlik numarası ile uyuşuyor olmasıdır. Ayrıca, davaya taraf olunması da önemli bir husustur. Sorgulama işlemini ise, gene aynı telefon üzerinden yapılabilmektedir.

Sms olarak tabir edilen kısa mesaj aracılığı ile gerçekleştirilen işlem, UYAP mahkeme günü öğrenme işlemi ise, şu şekilde uygulanmalıdır. Mesajın metin kısmına, TC. Kimlik numarası ile dosya numarası ve mesaj kodu yazılmalı ve bahsedilen 4060 numarasına gönderilmelidir.